Bateria wannowa – rodzaje, sposoby montażu, różnice

Korzystanie z przyjemności kąpieli w wannie znane jest od tysiącleci. Początkowo człowiek czerpał z uroków źródeł termalnych, naturalnych zbiorników wodnych, potem przyszła kolej na balie i wanny z gorącą, podgrzewaną wodą.

Lecznicze, relaksacyjne i odprężające właściwości wodnych kąpieli znane i doceniane są na całym świecie. Nie ma nic przyjemniejszego, niż chwila odpoczynku w wannie pełnej piany po długim, nużącym dniu. Jak sprawić sobie domowe SPA? Zapraszamy do przeczytania artykułu inspirowanego bateriami sotbe https://sklep.sotbe.com/baterie-lazienkowe-wannowe

 

Bateria wannowa – agentka do działań specjalnych

Bateria wannowa musi spełniać szerokie spektrum zadań, czym różni się od innych baterii montowanych do instalacji wodno-kanalizacyjnych.

Przy jej pomocy napełniamy misę wanny wodą, korzystamy ze słuchawki prysznica lub przełączamy na deszczownicę.

Czym się różnią od siebie baterie wannowe?

Podział baterii wannowych ze względu na miejsce usytuowania i sposób montażu

 

Rodzaje baterii wannowych

Baterie wannowe dzielimy na stojące (sztorcowe) i ścienne.

Armatura stojąca jest montowana na krawędzi wanny w otworach przewidzianych już przez producenta lub na specjalnie przygotowanej półce obok. Przed zakupem armatury warto zainteresować się czy wybrana przez nas bateria pasuje do danego modelu wanny. W przypadku rozwiązania poza krawędzią wanny, otworów w wannie nie powinno być w ogóle.

Szczególnym rodzajem baterii wannowej sztorcowej, jest bateria wolnostojącą, którą montuje się w posadzce obok wanny. Takie rozwiązanie jest szczególnie widowiskowe, lecz sugerowane raczej w łazienkach, gdzie jest dużo miejsca.

Baterie ścienne, jak sama nazwa wskazuje, wiesza się na ścianie obok wanny.

Armaturę wannową ścienną możemy z kolei podzielić na baterie natynkowe i podtynkowe.

Pierwsza grupa to klasyczne rozwiązanie pozwalające na zamontowanie armatury do wyjść z instalacji wodnej w miejscu jej wyprowadzenia. Mechanizm baterii przykręca się nad wanną, do ściany. Montażu dokonuje się po położeniu płytek ceramicznych na ścianie. Miejsce połączenia baterii z instalacją maskuje się przeważnie rodzajem rozety. Ogromną zaletą jest brak skomplikowania w montażu i ewentualnym demontażu (gdy potrzebna jest wymiana uszczelki). Baterie natynkowe uważane są za starszy, mniej nowoczesny model niż baterie podtynkowe, lecz trend wizualny się odwraca i producenci baterii powracają do starszych wzorów w nowym wydaniu. Oldschool jest w cenie!

 

Baterie podtynkowe montuje się na dowolnej wysokości i miejscu nad wanną gdyż do jej poprowadzenia potrzebne jest wykonanie bruzd w ścianie i otworów, gdzie ukrywa się mechanizm baterii podtynkowej. Rozmieszczenie baterii podtynkowych planuje się przed położeniem płytek na ścianie.

Mechanizm sterujący chowa się w otworze w ścianie, a na zewnątrz pozostawiona jest estetyczna kolumna z dźwigniami sterującymi ciśnieniem i temperaturą wody. Rozwiązanie bardzo nowoczesne, lecz wymagające większych umiejętności monterskich. Cena baterii podtynkowych jest nieco wyższa niż natynkowych, lecz wzornictwo jest szerokie i można wybrać odpowiadający model.

 

Podział baterii wannowych ze względu na ilość uchwytów

Baterie dwuuchwytowe (do ciepłej i zimnej wody osobno) są ukłonem w stronę klasyki i tradycji. Powszechne są również w użyciu na Wyspach Brytyjskich.

Wymagają dłuższego czasu na wyregulowanie odpowiedniej temperatury wody, a co za tym idzie, są mniej ekonomiczne w jej zużyciu, lecz szybciej napełniają wannę, co pozwala na większe wykorzystanie temperatury wody.

Baterie dwuuchwytowe wykorzystuje się w klasycznych wnętrzach lub ultranowoczesnych.

Baterie jednouchwytowe są praktyczne i ekonomiczne. Jednym ruchem pozwalają na osiągnięcie żądanej temperatury i strumienia wody. Jednak czas na napełnienie wodą wanny jest dłuższy niż w przypadku baterii dwuuchwytowych.

 

Baterie z termostatem

Oddzielnym rozwiązaniem są baterie wannowe wyposażone w termoregulację. Dzięki mieszaczowi, który jest zamontowany wewnątrz kolumny baterii, strumienie zimnej i gorącej wody są błyskawicznie łączone do poziomu zadanej przez użytkownika temperatury. Jak odbywa się ustawianie ciepłoty i ciśnienia wody?

Bateria z termostatem wyposażona jest w dwie dźwignie lub obręcze sterujące. Jedna z nich jest odpowiedzialna za nastaw ciepłoty. Pomaga w tym podziałka z oznaczonymi liczbami najbardziej popularnych i najbardziej komfortowych dla ciała człowieka temperatur. Druga dźwignia ustawia ciśnienie strumienia wody.

Baterie z termostatem są znakomitym rozwiązaniem w łazienkach, gdzie szczególnie ważna jest stała temperatura wody. Nagłe skoki ciepłoty spowodowane niskim ciśnieniem wody w systemie wodociągowym mogą spowodować nieoczekiwane i przykre oblanie się lodowatą wodą lub wrzątkiem. Termostat zapobiega takim wypadkom.

 

Bateria wannowa z prysznicem

Jeśli chcemy pogodzić funkcje wanny z szybkim prysznicem, nie musimy mieć dużego pomieszczenia, by zmieścić zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową. Rozwiązaniem jest długi wąż ze słuchawką zamontowaną do baterii lub podtynkowe wyjście ze ściany na odpowiedniej dla prysznica wysokości. Jeśli również wyposażymy wannę w przesuwną lub nieruchomą ściankę szklaną bądź z pleksi, możemy zyskać świetną alternatywę dla kabiny bez znacznych kompromisów.