Budowa przenośników taśmowych

Przenośniki taśmowe przeznaczone są do transportu towaru drobnego. Podstawa to rama zbudowana z aluminiowego profilu, bębna, taśmy przenośnika. Zaletą stosowania tego typu konstrukcji jest przede wszystkim niska cena, a także szybki montaż. Szereg pasków pozwala na odnalezienie najlepszego rozwiązania w doniesieniu do różnorodności materiałów. Są one zbudowane z odmiennych materiałów, odpornych na artykuły spożywcze, kleje, oleje.

Przenośniki taśmowe zwykle przeznaczone są do transportu materiału sypkiego np. w magazynach, w kopalniach, na placach budowy, czy w zakładach produkcyjnych. Każdy z nich napędzany jest silnikiem elektrycznym, składa się z taśmy transportowej na rolkach, bębna napędowego, napinaczy. Od spodu ma zamontowane urządzenia do czyszczenia taśmy tj. noże, szczotki, skrobaki. Taśma wykonana jest z gumy, silikonu lub tworzywa sztucznego. Mogą one być wyposażone dodatkowo w wagę.

Nierozłącznym elementem każdego przenośnika jest jego napęd w postaci przekładni mechanicznej, której nierozłączną częścią jest motoreduktor. W porównaniu z rozproszonym układem napędowym zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Wszystkie elementy, takie jak silnik, sprzęgło, przeniesienie momentu, redukcja prędkości znajdują się w jego środku. Teoretycznie motoreduktory można zastąpić zwykłym silnikiem elektrycznym, niestety nie mogłyby one bezpośrednio napędzać maszyn przemysłowych, czy przenośników taśmowych. Chodzi zatem o elementy, które trudno jest poruszyć, a których nie potrzebujemy rozpędzać do zawrotnych prędkości. Najlepsze rozwiązanie to połączenie wysokoobrotowego silnika elektrycznego z przekładnią redukującą prędkość na moment obrotowy. A mowa oczywiście o motoreduktorze, dowiedz się więcej na https://primacon.pl.

Cały opisany wyżej napęd stanowi nieodłączny element każdego przenośnika taśmowego. Najczęściej przenosi się nim produkty w poziomie lub pod kątem, aby materiał można było wznieść wyżej. W zależności od potrzebo po bokach montowane są bandy boczne, aby nie dochodziło do utraty artykułu. Są one regulowane zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Źródło primacon.pl/pl/25/przenosniki-tasmowe