Wielkanoc po góralsku

Zamiast spędzać kolejne, identyczne jak poprzednie, święta w domu, zaplanuj Wielkanoc 2019 w górach. Wspaniała przyroda, oryginalne zwyczaje, świetna baza wypoczynkowa – wszystko to sprawi, że naprawdę odpoczniesz i zachowasz wspaniałe wspomnienia.

Coraz więcej osób nie chce spędzać świąt tradycyjnie w domu, szorując, sprzątając, a potem szykując wystawne przyjęcia dla rodziny. Zamiast szorować chcemy naprawdę świętować – oderwać się od codziennych obowiązków, zrelaksować się i odpocząć.

Branża hotelarsko-turystyczna jest przygotowana na te nasze nowe potrzeby. Z każdym rokiem w miejscowościach wypoczynkowych przybywa ofert, które obliczone są na przyjęcie świątecznych gości. Hotele i pensjonaty organizują uroczyste śniadania, obiady i kolacje połączone z wieloma atrakcjami dla dorosłych i dzieci.

Jednym z najpopularniejszych kierunków wielkanocnych wypraw są polskie góry – Tatry, Pieniny, Beskidy, Bieszczady, Karkonosze. Nie bez powodu. Zachwyca nas przyroda i tradycyjne zwyczaje górali. Nigdzie początek wiosny nie wyglada tak malowniczo jak w górach. To jedyne miejsce, gdzie możemy obserwować zderzenie dwóch pór roku. W dolinach – zielono i ciepło, a wyżej – ośnieżone szczyty i zima w pełni.

Ciekawe są też tutejsze obrzędy wielkanocne. Górale lubią pielęgnować tradycję, a w wielu miejscach ciągle praktykuje się zwyczaje najstarsze i wiekszości z nas nieznane. Oprócz świecenia koszyczków czy malowania pisanek, spotkamy tam na przykład obrzęd „święcenia ducha”, czyli obchodzenia domostw z zapaloną hubą. W innym miejscu najważniejszym obrzędem jest rodzinne jedzenie tzw. krajonki, czyli pokrojonych w kostkę produktów z koszyczka wielkanocnego. Zalewa się je kwaśnym mlekiem z dodatkiem chrzanu, a potem wszyscy domownicy jedzą z jednej miski, często jedną łyżką. Symbolizuje to miłość w rodzinie, lojalność i oddanie. Jeszcze inny zwyczaj nakazuje wypędzać z domu mężczyzn w Wielki Piątek. Kobiety wtedy pieką w domach ciasta, a panowie chodzą po lesie i zakopują w ziemi palemki, poświęcone w Niedzielę Palmową. Ma to przynieść w następnym roku dobre i owocne plony.

W wielu regionach poczujemy magię tej niezwykłej lokalnej tradycji, odkryjemy nieznane zwyczaje, skosztujemy tradycyjnych potraw. Przeżycie bedzie niezapomniane i na pewno zechcemy tu wrócić – na kolejne wakacje z rodziną czy wyjazd w zorganizowanej grupie. Wiele z tutejszych osrodków specjalizuje sie w organizacji firmowych szkoleń i imprez integracyjnych. Dzięki otoczeniu malowniczej przyrody i gościnnych, serdecznych gospodarzy wyjazdy firmowe w góry nabiorą nowego, oświętnego blasku.